Olvasson szépirodalmat!

A gyorsuló világunkban az emberek figyelmének ideje egyre inkább zsugorodik, és sok kérdés adódik annak kapcsán, hogy vajon érdemes-e foglalkozni a szépirodalommal. Egyes kutatások szerint az átmeneti figyelem mindössze nyolc másodperc, ami elgondolkodtató. Szándékosan fenntartani a figyelmet pedig csak körülbelül húsz percig tudjuk. Talán ezen adatok figyelembevételével nem csoda, hogy az oktatók is hangoztatják, milyen nehéz a diákok figyelmét hosszabb időre lekötni.
Szókincs bővítése
Azok az emberek, akik szépirodalmat, történelmi regényeket olvasnak, gazdagabb szókinccsel rendelkeznek. A gyermekek szókincsfejlesztése során, amit a szülők általi felolvasás támogat, már fiatal korban elindul a világuk pontosabb megértése.
Saját tapasztalat alapján mondhatom, hogy a széles körű szóhasználat az érzelmek kifejezésében is segít – és ez olyan képesség, amit a hétköznapi élet számos területén hasznosíthat. Gondolt már arra, hogy mennyivel könnyebb lenne az orvosi rendelőben pontosan kifejezni, hogy éppen milyen fájdalma van? A szúró, éles vagy tompa jelzők nemcsak irodalmi szépségek, de hasznos információk is lehetnek az orvosi diagnózisban.
Empátia fejlesztése és emberi kapcsolatok
A szépirodalom révén az együttérzés és az empátia is fejlődik. Ha elmélyed az írói karakterek életében, megtapasztalhatja azokat az érzéseket, amelyeket mások is éreznek. Egy meserkönyv gyermekek számára csupán pár oldalnyi lehet, ám a benne rejlő lélektani hatások messze túlmutatnak a történet rövidségén.
Köztudott, hogy a regény olvasása aktiválja azokat az agyi területeket, melyek a való életben is felelősek az emberek nézőpontjának átvételéért. Szerintem ez az egyik legnagyobb adomány, amit egy könyv adhat: a másik világába való betekintés képessége.
Változás és nyitottság az életben
A szépirodalomban található történetek hatására gyakran megváltozik az ember önértékelése és nyitottabbá válik az új élmények iránt. A kreativitás, belső érzelmek megélése, és változatos tapasztalatok utáni vágyakozás mind olyan tulajdonságok, amelyeket a szépirodalom ösztönöz.
A mindennapokban az is előfordul, hogy épp ezek motiválnak minket arra, hogy segítsünk másokon, akár akkor is, amikor ez áldozatos vagy kockázatos. Egyes kutatók úgy találták, hogy azok az emberek, akik rendszeresen olvasnak szépirodalmat, szívesebben mozdulnak ki a komfortzónájukból, kapcsolódnak új emberekkel és helyzetekkel.
Elfogadás és előítéletek csökkentése
Nehéz megfeledkezni az előítéletekről, ám a személyes kapcsolatok, tapasztalatok hiánya gyakran az előítéletesség táptalajává válik. Olvastam egy tanulmányt, amely kimutatta, hogy azok az emberek, akik megismernek egy történetet egy eltérő kulturális hátterű szereplőről, kevésbé viselkednek előítéletesen. Az igazi könyvbarátok számára ez kifejezetten érdekes lehetőség, hiszen már egy rövid irodalmi kivonat is elég ahhoz, hogy más szemszögből lássuk a helyzeteket.
Többet olvasni, tovább élni
Érdekes módon a rendszeres olvasók hosszabb életűek lehetnek. Egy vizsgálat kimutatta, hogy azok, akik napi szinten olvasnak, 20%-kal kisebb eséllyel halnak meg az elkövetkező tizenkét évben. Talán ezen adatok fényében új nézőpontból látható, miért is ajánlatos akár történelmi regényt vagy más szépirodalmat választani kikapcsolódás céljából.
Ehhez a cikkhez nem lehet hozzászólni.