Share

Hány barát kell a boldogsághoz?

A családi és szerelmi kapcsolatok mellett a baráti kapcsolódások azok, amelyek leginkább meghatározzák, hogyan érezzük magunkat az életben. Mindig kell egy barát – mondja a nóta is, de vajon elég egy személy, vagy többre van szükség?

A hét barát teóriáját talán már sokan hallották – nemrégiben a Bien.hu Életmód rovata foglalkozott a témával –, de úgy tűnik, tévhit, hogy sok barátra kell szert tennünk ahhoz, hogy lelkileg jól legyünk. Nézzük, mi is az igazság!

A barátok szerepe

Az ember társas lény, így fontos, hogy mindig legyen kivel megosztania örömét, bánatát. Sok esetben nem a családtagokhoz fordulunk egy-egy krízis kapcsán, hanem a barátainkhoz.

Hogy miért? Mert ezek azok a kapcsolódások, amelyeket mi választunk, mi döntünk úgy, hogy létrejöjjenek. Mások, mint a szerelmi kötődések, hiszen itt a testiség nem kap szerepet: a lelki összetartozás érzését élhetjük át. A barát az, aki megért minket, támogat, bármiről is legyen szó.

Hogyan szerezhetünk barátokat?

Általában a közös érdeklődési kör, a közös élethelyzet hozza össze az embereket. Gyerekkorban is sok barátság köttetik, kamaszkori osztálytársak életük végéig megmaradhatnak jóbarátként egymásnak.

A szomszédság, a munkahely vagy egy közös ismerős is révén is szerezhetünk barátokat. Lesznek tartósabb kötelékek és olyanok is, amelyek csak egy-egy életszakaszon ívelnek át. A legbizalmasabbakkal megoszthatjuk minden titkunkat, míg az is gyakori, hogy csak a közös időtöltés kovácsol össze bennünket egy ideig – ezzel sincs semmi gond.

Azt mondják, felnőttként már sokkal nehezebb barátkozni, de ha valaki kellően nyitott, őszinte, empatikus, annak nem okoz nehézséget ez sem. Az azonban biztos, hogy tenni kell azért, hogy a kapcsolódás hosszú távon fennmaradjon: folyamatosan érdeklődni kell a másik iránt, meghallgatni, segíteni őt. Kellenek a közös programok, együtt átélt kalandok, összejövetelek, rituálék.

Hány barátra van szükségünk?

Egy híres brit antropológus, Robin Dunbar azt állapította meg, hogy egy ember legfeljebb ötszáz kapcsolódásra képes, ebből pedig 5-50 személy az, akihez igazán szoros kötelék fűzhet bennünket.

Ebből a kutatásból született meg az a mítosz is, miszerint a legideálisabb az, ha 7 barátunk van. Ez azonban tévhit! Nem a mennyiség, hanem a minőség számít! Bár mindenkinek van valamilyen szerepe az életünkben, ahhoz ragaszkodjunk, aki minket is megbecsül.

A barátok tanítók is egyben: mutathatnak egy újfajta szemléletmódot, megoldást adhatnak egy problémára, jóban-rosszban velünk lesznek.

A modern kori barátságok

Napjainkban másképpen zajlanak a folyamatok, mint régen: előfordulhat, hogy messzire, akár egy másik országba költözünk, de továbbra is van mód fenntartanunk a barátságot valakivel – hála az okoseszközöknek.

Másrészt viszont az is látszik, hogy a stressz, a hatalmas mennyiségű munka és a családi teendők mellett nincs annyi időnk a kapcsolatokat ápolni, mint régen. Fontos azonban, hogy tartsunk fenn egy biztos szociális hálót, mert lényeges, hogy érzelmeinket meg tudjuk beszélni valakivel, akiben bízunk.

Még több olvasnivaló...